737175177
kontakt@chaustowicz.pl
Czy można ćwiczyć po rwie kulszowej?
Każdy, kto przeszedł rwę kulszową, dobrze zna ból i cierpienie, z jakim musiał się zmagać przez pewien czas. Na pewno jest to zdarzenie, którego człowiek nie chce przeżyć drugi raz. Po przebyciu rwy kulszowej często ludzie ograniczają swoją aktywnośc chociażby poprzez rezygnację z wykonywania wszelakich ćwiczeń, nie jest to prawidłowe.
Ciało po rwie - słabe i spięte
Osoby, któych dotyka rwa kulszowa często przed jej wystąpieniem mają słabe mięśnie, a zwłaszcza mięśnie stabilizujące kręgosłup. Ponadto podczas trwania rwy kulszowej często unikamy ruchu a to także osłabia mięśnie, poza tym ciało przyjmuje pozycje przeciwbólowe, co sprawia, że dochodzi tego, że w niektórych obszarach ciała mięśnie które były nadmiernie aktywne mają zwiększone napięcie. Taki stan powoduje, że ciało sprawia doskonałe warunki, aby w przyszłości ponownie występował jakiś ból w dolnym odcinku kręgosłupa.
Ćwiczyć? Tak, ale z głową
Na pewno każdy przypadek jest inny i najlepiej, aby odpowiednie dla nas ćwiczenia dobrał fizjoterapeuta, który poprzedzi swój instruktaż ćwiczeń szczegółowym badaniem. Po rwie nie można zapomnieć o fizjoterapii. Powrót do normalności po rwie kulszowej polega głównie na współpracy z fizjoterapeutą, który nadzoruje proces usprawniania. Fizjoterapeuta wprowadza powoli coraz trudniejsze i cięższe ćwiczenia, które mają na celu wzmocnić mięśnie, aby były gotowe na wysiłek fizyczny czy czynności wykonywane w pracy. Ćwiczenia powinny być sprawdzone i ewentualnie skorygowane przez fizjoterapeutę, jeśli technika wykonywania ćwiczeń nie jest prawidłowa.
Przede wszystkim w ćwiczeniach należy skupić się na ćwiczeniach stabilizacyjnych, ćwiczeniach prawidłowego oddechu oraz innych ćwiczeniach funkcjonalnych, przypominających ruchy z czynności dnia codziennego. Ważne jest także konrolowanie i zachowanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa w czasie ćwiczeń.
737175177
kontakt@chaustowicz.pl