737175177


kontakt@chaustowicz.pl

Trener personalny
11 grudnia 2020

Ból pleców - co zrobić?

Coraz większa część społeczeństwa odczuwa dolegliwości bólowe w rejonie pleców. Często ból utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Nieleczony ból może narastać i powodować większe problemy w przyszłości, a nawet doprowadzić do trwałej niepełnosprawności. Co zrobić, gdy bolą plecy?

 

Fizjoterapeuta Toruń

Tabletki przeciwbólowe?

Podstawowym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele osób, są tak zwane NLPZ-y, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki te oprócz(jak sama nazwa wskazuje) biorą udział w likwidacji stanu zapalnego, a ponadto działają przeciwbólowo. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcemy, żeby w pewnej chwili nie bolały nas plecy, natomiast jeżeli ból trwa długo, a objawy nasilają się, to musielibyśmy brać leki w dużych dawkach i często, a to nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wizyta u lekarza

Część osób decyduje się na wizytę u lekarza podstawowej opieki medycznej, co niektórzy korzystając z prywatnej służby zdrowia trafiają do ortopedy. Zazwyczaj pierwszym rodzajem leczenia są...tabletki przeciwbólowe, a więc wracamy do punktu pierwszego.

Niektórzy lekarze wydają także skierowania na diagnostykę: RTG lub rezonans magnetyczny, a także skierowania na zabiegi fizjoterapii: zabiegi fizykalne lub masaże lecznicze. Jest to już lepsza opcja, w której tak na prawdę zaczynamy coś działać, a nie maskujemy bólu pleców lekami. Fizjoterapia jest skuteczniejsza od leków.

Wizyta u fizjoterapeuty

Niektóre osoby zaufają fizjoterapeucie i korzystają z jego usług. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółową diagnostykę pleców: kręgosłupa, mięśni, więzadeł i tym podobnych. Fizjoterapeuta dokonuje terapii, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, a ponadto może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które zmniejszą ból lub nie będą doprowadzać, aby ten ból się pojawiał. Ponadto bez względu na postępowanie fizjoterapeutyczne zaleca się wizytę u lekarza w celu dalszej diagnostykio(RTG, rezonans magnetyczny).

Wydaje się, że wizyta u fizjoterapeuty oraz lekarza są najlepszą opcją postępowania w przypadku bólu pleców. Dzięki fizjoterapeucie dowiemy się jak zlikwidować ból oraz jak się przed nim chronić, a lekarz wskaże co mogło być możliwą przyczyną oraz co dzieje się w kręgosłupie.

Fizjoterapeuta Toruń

737175177

kontakt@chaustowicz.pl